Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?
Obec při Strenickém potoku, 8 km jihozápadně od Mladé Boleslavi – zaujme svojí polohou v údolí, nejcennější památkou je barokní kostel a nedávno rekonstruovaná polygonální kostnice v jeho sousedství, u kostela dochováno několik náhrobků z původního hřbitova.

Oblast údolí Strenického potoka byla osídlena již od pravěku, což dokládají archeologické nálezy koster a bronzových předmětů. Dnešní obec Strenice je doložená v písemných památkách již od 12. století, kdy byly Strenice osadou farní,  a až do roku 1852 byly Strenice městysem.  Obec Strenice zřejmě vznikla jako zástavba podél významné komunikace, která vedla v údolí Strenického potoka v podhradí tvrze Velké Horky. Koncem středověku lemovalo údolí 12 rytířských tvrzí.

Strenice jsou obcí velmi starou, náležely mezi „městečka království českého“.  Název Strenice je vysvětlován různě: jedni tvrdí, že Strenice mají svůj původ od travnatých strání (Stránice), které obec obklopují; jinde se uvádí, že název je odvozen od osobního jména Straněj. Strenice ve starých záznamech bývají uváděny též jako Strejnice, Strýnice nebo také Straynice.

Strenice mají ve znaku lípu (s hnědým kmenem a zelenou korunou, stojící na černém, někdy zeleném, trojvrší) a na ní sedí šedý slavík – „od množství lip vůkol rostoucích a slavíků v údolí našem na jaře se zdržujících“, jak praví kronika obce.   

mailMladá Boleslav

Strenice 23, Strenice, 294 30

Telefon:+420 326 356 235
E-mail:obecstrenice@seznam.cz
Web:www.strenice.cz
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load