Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Hradiště Tetín

Významná historická památka slovanské Hradiště Tetín bylo podle některých českých historiků pohraničním opevněním kmene Čechů na řece Berounce na řezenské stezce do Bavorska.

Slovanské hradiště bylo ještě nedávno považováno jen za místo s jednoduchým opevněním s předhradím a akropolí.

Počátky hradiště Tetín jsou v českých dějinách spjaty se jmény dvou žen. První z nich byla Kazi dcera Krokova a sestra kněžny Libuše. Druhá žena byla svatá Ludmila, která tady po určitou dobu vychovávala svého vnuka, budoucího svatého Václava. V roce 921 tady byla Ludmila zavražděna a již v 11.století byla blahořečena.

 Podle legend byl součástí hradiště i  starodávný knížecí dvorec. Nejnovější názory mluví o čtyřdílném opevnění. První pás opevnění tvoří hranici obce v západním směru, druhý pás se měl nacházet v místě budovy velkostatku, třetí se táhl před kostelem a farou. Samotný objekt knížecího dvorce se pravděpodobně nacházel v místě dnešní fary. K tetínským hradbám se dá dojet pokud se do obce vjíždí směrem od Berouna a odbočí se hned první ulicí doprava. I když z hradiště našich předků, kdysi zřejmě velkolepého, do dnešních dnů příliš mnoho nezbylo, návštěvníci při prohlídce hradeb a okolí pocítí kouzlo dávných časů. 

 

mailTetín

Hradiště Tetín, Tetín, 266 01

GSM:+420 725 569 180
E-mail:alena-pelikanova@seznam.cz
muzeum@tetin.cz
Web:www.muzeumtetin.cz.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load