Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Sklárna Rückl

Rodinná sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu již od roku 1846. Její vývoj je napínavý, nechybí mezinárodní úspěchy ani rány uštědřené politickým vývojem v Evropě 20. století. Oddanost a láska k řemeslu a poctivé rukodělné práci provází rodinu Rücklů po celé generace, a tak má příběh sklárny šťastné vyústění, které může symbolizovat třeba i výtvor sošky filmové ceny Český lev.
Příběh rodinného podniku se začal psát v roce 1846. Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století, první sklářskou huť založil ve zmíněném roce 1846v roce 1903 byla pak v obci Nižbor na zelené louce postavena zbrusu nová sklárna. Firma se postupně rozrůstala a podařilo se jí přestát i turbulentní období obou světových válek. A nejen to! Roky mezi dvěma konflikty byly pro sklárnu zlatou érou. V roce 1923 se stala akciovou společností, počet zaměstnanců se vyšplhal k tisícovce a její výrobky byly vyváženy do celého světa – od Belgie a Anglie až po Indii a Damašek. Překrásnou broušenou vázu zde vyrobili dokonce i pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ze sklářské výstavy v Paříži v roce 1935 si majitelé odvezli význačné ocenění Grand Prix.
 
Nástup vlády komunistické strany a zestátnění znamenaly pro sklárny Rückl, stejně jako pro všechny soukromé rodinné podniky, devastaci, byla zrušena veškerá broušená produkce a začalo se s výrobou užitkových a neestetických produktů. Dokonce ani revoluční rok 1989 a následná změna poměrů neznamenaly pro rodinu Rücklů zadostiučinění – svůj happy end si museli pokračovatelé rodu vytvořit sami, svépomocí a vlastním přičiněním. Jelikož byla jejich restituční žádost zamítnuta, jediným řešením byla koupě. Ta proběhla v roce 1992, kdy sklárnu od státu odkoupil pokračovatel tradice a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl. Od té doby slaví firma nemalé úspěchy. Příkladem může být obdivovaná kolekce uměleckého ředitele Ronyho Plesla nebo v úvodu zmíněný návrh designu a realizace sošky Českého lva.

Zajímavost

Odkud se vzal obrázek čápa, který zdobí logo značky? Elegantního opeřence si jako svoji vizuální reprezentaci vybrali majitelé již v roce 1891, kdy firma intenzivně spolupracovala s distributory léčiv – čáp je tradičně vnímán jako symbol šťastné budoucnosti a nových zrození. V roce 2017 bylo logo upraveno, za minimalističtějším designem stojí renomované Studio Najbrt.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Duben Po - Pá 9:15 - 13:00 otevřeno
Květen - Září Po - Pá 9:15 - 16:00 otevřeno
So 9:30 - 13:00 otevřeno
Září - Prosinec Po - Pá 9:15 - 13:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:120,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:90,00 KČ
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load