Vodní elektrárna Štěchovice I. byla druhým postaveným článek vltavské kaskády (1938-1944). Přehrada je 22,5 m vysoká, 120 m dlouhá a má pět přelivných polí.
Její nádrž má obsah 11,2 mil. m³ vody a slouží hlavně k vyrovnání odtoku ze špičkové elektrárny Slapy. Elektrárna je vybavena 2 soustrojími s Kaplanovými turbínami. Je to jedna z nejvýznamnějších technických staveb započatých v období první republiky.
Přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. s umělou nádrží na kopci Homole o obsahu 500 000 m³ a její provoz byl zahájen v roce 1947. Elektrickou energii vyrábí Francisova turbína.
Na začátku 20.století byla řeka Vltava hojně využívána jak pro voroplavbu tak pro klasickou plavbu. Přepravovalo se hlavně dřevo, kámen a sůl. Tehdy vznikly první návrhy na stavbu dvou vysokých přehrad u Slap a na Orlíku. První dvě vodní díla kaskády, Vrané a Štěchovice, byla vybudována právě s ohledem na plavební účely.
V dnešní době se v rámci prohlídky Štěchovické vodní elektrárny návštěvníci seznámí nejen s historií stavby a fungování elektrárny prostřednictvím unikátních dobových fotografií, ale na naučných panelech i s krásami okolí a místní přírody. Návštěvníkům tu promítnou také poutavý 20minutový film o vodních elektrárnách, o principu práce, o turbínách atd. Součástí prohlídky střediska je i exkurze po provozu elektrárny.
V blízkosti elektrárny je možné se vydat na vlastní průzkum okolí, například na příjemnou procházku naučnou stezkou Svatojánské proudy ze Štěchovic do Třebenic, která je 8,5km dlouhá. Z Nových Třebenic zpět do Štěchovic se lze plavit na výletním parníku anebo se svézt nazpět autobusem. Dobře zpracované informační tabule popisují historii obcí Štěchovice a Třebenice, budování přehrad Slapy a Štěchovice, ale i tradice místní paroplavby a trampování. V období mezi dvěma válkami byla stezka jednou z nejpopulárnějších u nás. Tehdy tady na březích řeky Vltavy vznikaly první trampské osady.