Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Zřícenina hradu Krakovec

Krakovec byl založen roku 1381. Dnes už z části zaniklé sídlo bylo vzácnou stavební ukázkou přechodu mezi hradem a zámkem. Krakovec je často popisován jako gotický zámek a to z důvodu, že se jednalo o objekt, jenž splňoval velmi náročné reprezentativní požadavky svých obyvatel.
Jeho stavitel, křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, se rozhodl pojmout své dílo velkolepě a dokončená rezidence svým komfortem téměř konkurovala královským hradům. Nejpozoruhodnějším místem byla zdobná a architektonicky dokonale propracovaná kaple – její tvarově bohatá klenba byla skutečným uměleckým dílem. Osudným se hradu stalo několik požárů, po nichž se na chátrající objekt téměř zapomnělo. Jeho obnova začala až roku 1914, a proto se do současnosti dochovaly jen části původně význačné a obdivované stavby. I přesto, jen s trochou představivosti, tu lze pocítit mocné kouzlo minulosti a atmosféru doby vlády krále Václava IV.

Zajímavost

Krakovec navštívil dokonce Mistr Jan Hus – roku 1414 přijal pozvání tehdejšího majitele a pobýval zde předtím, než se odebral na kostnický koncil.
mailKrakovec

Krakovec 4, Petrovice U Rakovníka, 270 35

Telefon:+420 313 549 302
E-mail:krakovec@stc.npu.cz
Web:www.hrad-krakovec.cz
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load