Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Zámek Poděbrady - Památník krále Jiřího z Poděbrad

Poděbradský zámek je stejně jako celé město nerozlučně spjat s  králem Jiřím z Poděbrad. Odkazu a životu tohoto nadaného politika a diplomata je věnována expozice umístěná v nejstarší části zámku. Královské sídlo si zamiloval také císař Ferdinand I. a nechal ho přestavět na renesanční zámek, později ještě pozměněný barokními prvky.
Raně gotický hrad Poděbrady, který byl postupně přestavěn na zámek, nechal ve druhé polovině 13. století vybudovat na místě staršího hradiště král Přemysl Otakar II. Poděbradské panství nejvíce proslavili páni z Kunštátu, předci Jiřího z Poděbrad. Název nového bydliště dokonce přidali i do svého rodového jména. Jiří z Kunštátu a Poděbrad byl jediným českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale byl jím zvolen. Jeho synové ale své dědictví směnili s Vladislavem II., tento vladař zde ale nepobýval a dával ho do zástavy věřitelům.
 
Poděbrady navštívil i sám císař Ferdinand I. Habsburský a zdejší krajinu i rezidenci si zamiloval natolik, že je vykoupil, a zámek se tak opět vrátil do rukou panovníků a zůstal v nich až do roku 1840. V době, kdy poděbradské sídlo patřilo císaři, proběhla přestavba na renesanční zámek, přičemž současná barokní podoba pochází až z následných úprav, které navrhl uznávaný architekta František Maxmilián Kaňka. V následujícím století se majitelé střídali, dnes zámek vlastní Univerzita Karlova.

Zajímavost

V nejstarší části zámku, v bývalé kapli, se nachází Památník krále Jiřího z Poděbrad s expozicemi přibližujícími život a odkaz tohoto význačného českého vladaře. Prostřednictvím gotických nástěnných maleb a stovek vystavených exponátů je představeno období, kdy poděbradské panství vlastnili páni z Kunštátu, přičemž velká část sbírek je věnována životu a odkazu Jiřího z Poděbrad. Důraz je kladen také na jeho návrh mírové organizace křesťanských panovníků – na myšlenku, jež o stovky let předběhla svoji dobu.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Leden - Prosinec Út - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Památník krále Jiřího z Poděbrad
Plné vstupné:40,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:20,00 KČ
Rodinné vstupné:100,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:20,00 KČ pro děti do 15 let
Studentské vstupné:20,00 KČ
Seniorské vstupné:20,00 KČ
Předškoláci, držitelé průkazů ZTP/P, AMG: zdarma
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load