Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Chrám sv. Petra a Pavla v Mělníku

Mělnický chrám patří mezi nejhodnotnější církevní stavby nejen města, ale také celého regionu, jelikož se řadí k nejstarším kostelům v Čechách. Součástí stavby je kostnice, kde jsou uloženy ostatky téměř 15 000 osob. Uspořádány jsou do obrazců symbolizujících víru, naději a lásku.
Stavba, tak jak ji známe dnes, je směsicí několika architektonických slohů – najdeme zde prvky románské, gotické, renesanční, barokní i historizující. Podle údajů z kronik i výzkumů je dokázáno, že původní kostel byl románský a pochází zhruba z konce 10. století. Jeho založení souvisí s kněžnou Emmou, manželkou knížete Boleslava II. Zbožná kněžna chtěla mít u svého nového hradu Mělníka důstojný boží stánek, a tak dala podnět k postavení kostela.
 
Během staletí byl objekt několikrát upraven. První významná změna se odehrála ve 14. století, šlo o gotickou přestavbu, v rámci níž byla dnešní sakristie přistavěná k tehdejšímu románskému chrámu. Během století následujícího proběhla další etapa gotické obnovy – úprava chrámového trojlodí a stavba věže, která měla strážní funkci a zároveň sloužila jako zvonice. Hlavní chrámová loď nabyla své dnešní podoby až při třetí a poslední gotické úpravě z počátku 16. století. Požár v roce 1681, který zachvátil celé město, poničil i chrám a především věž, jejíž původní zastřešení muselo být nahrazeno barokní cibulovitou bání.

Zajímavost

Mělnická kostnice nacházející se v kryptě kostela patří spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory k největším v Čechách. Ukrývá ostatky 10–15 000 osob a založena byla ve 30. letech 16. století. Do dnešní podoby ji uspořádal profesor Jindřich Matiegka. Pomíjivost života je tu dána do kontrastu s obrazci vytvořenými z kostí a lebek – kříže, kotvy a srdce, tedy symboly víry, naděje a lásky.

Související záznamy

Zoopark Zelčín - karavan

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Březen - Říjen Po - zavřeno
Út - Pá 9:30 - 16:00 otevřeno
So - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla
Plné vstupné:50,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:25,00 KČ
Mimo návštěvní dobu je možno objednat vstup pro skupinu 10 a více osob farnostmelnik@seznam.cz, 731 518 750.
Prohlídka kostnice
Plné vstupné:40,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:20,00 KČ
Poznámka:Mimo návštěvní dobu je možno objednat vstup pro skupinu 10 a více osob farnostmelnik@seznam.cz, 731 518 750.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load