Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Benátky nad Jizerou

Město Benátky nad Jizerou se rozkládá nad údolím řeky Jizery přibližně v polovině cesty mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

K městu neodmyslitelně patří zámek s jeho jedinečným muzeem. Kdysi stával na tomto místě cisterciánský klášter s kostelem, který byl zničen za dob husitských válek. Na základech kláštera byl  panem Bedřichem z Donína postaven renesanční zámek jenž byl později odkoupen Rudolfem Habsburským. Ten tady dovolil pobývat slavnému alchymistovi a astronomu Tycho de Brahe. Podle dobových svědectví jen svými přístroji obsadil dánský astronom třináct místností. Další významnou osobností, která zámek navštívila byl hudební skladatel Bedřich Smetana, který tady působil jako učitel hudby pro děti tehdejšího majitele Leopolda Thun Hohensteina kolem roku 1844.

V 19.století se zámek dostal do vlastnictví vídeňské banky a pak pustl až do roku 1920 kdy ho odkoupilo město. To provedlo celkovou rekonstrukci objektu a zpřístupnilo zámek veřejnosti. V současné době tu sídlí dvě muzea: Městské muzeum se věnuje hlavně osobnostem a dějinám Benátecka, Muzeum hraček potěší hlavně velké i malé návštěvníky jedinečnou expozicí  tradičních  hraček - panenek, vláčků, autíček nebo třeba kolotočů. Zájemci o dobrodružství si tu mohou vyzkoušet dobové astronomické přístroje nebo třeba funkční model ruského kola. Krásný výhled na okolní krajinu se naskýtá těm kdo vystoupají na zámeckou věž.

V blízkosti Benátek nad Jizerou se nachází romantická zřícenina hradu Dražice, přírodní památka se zachovaným lužním lesem Hrabanovská Černava, zámek v Lysé nad Labem a zábavní park Miraculum. Po telefonické domluvě lze navštívit i letní zámecké sídlo hraběte Šporka - Bon Repos.

mailBenátky nad Jizerou

Muzeum Benátky nad Jizerou, Zámek 49, Benátky nad Jizerou, 294 71

Telefon:+420 326 316 682
E-mail:info@muzeumbenatky.cz
Web:www.benatky.cz/muzeum
www.polabi.com
23.8.2022 20:00

Art

Kolik pravdy, upřímnosti a tolerance unese přátelství? Solidní vztah tří přátel se ocitá na tenkém ledě ve chvíli, kdy si jeden z nich pořídí velmi drahý obraz. Co Marka, Borise a Ivana vlastně spojuje? Tahle otázka dokáže ty tři zavést pěkně daleko. Až téměř na konečnou jejich dlouholetého přátelství. Zdánlivě banální estetický spor se zvrhne v nesmírně vtipnou hádku o hodnotách života a podstatě skutečného přátelství. Jedna z nejslavnějších francouzských komedií posbírala snad všechny prestižní ceny ve Francii i v zahraničí.
Všechny akce
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load