Poloha Českého Brodu nebyla zvolena náhodou – ve středověku tudy vedla rušná obchodní cesta spojující Prahu s jižní a východní Evropou. V této strategicky výhodné lokalitě založil pravděpodobně pražský biskup Jan I. mezi léty 1134–1139 trhovou osadu. Po polovině 13. století povýšil jiný pražský biskup, Jan III. z Dražic, osadu na město známé pod názvem Biskupský Brod. Pojmenování Český Brod se užívalo až od 14. století. Díky svému dobrému umístění těžilo město z cestovního ruchu a stalo se rušným tržním, ubytovacím, ale i zemědělským střediskem. Proslulými se stali především místní pivovarníci. V současné době na tuto dávnou tradici navazuje nedaleký Kounický pivovar. Na svobodné královské město povýšil Český Brod roku 1437 císař Zikmund Lucemburský.
Český Brod je jedním z mála středočeských měst, kde se alespoň částečně dochovaly středověké hradby i s baštami. Prý arcibiskup Arnošt z Pardubic nařídil, aby původní palisádovou hradbu nahradila kamenná. Mezi další hodnotné pamětihodnosti patří gotický a později barokně upravený chrám sv. Gotharda, gotická zvonice a novorenesanční budova Podlipanského muzea.
Zajímavost
Pod historickými domy v centru města se rozprostírá starobylé gotické sklepení nazývané českobrodské podzemí. V dávné minulosti mohly tyto sklepy a chodby sloužit jako úkryt v případě napadení nepřáteli nebo jako sklady potravin. Po velkém rozmachu pivovarnictví ve 14. století se zde skladovalo pivo a suroviny potřebné k jeho výrobě. Od roku 1993 je část podzemních prostor zpřístupněna veřejnosti.