Velkou koncentraci pivovarů má Ladův kraj. V minipivovaru Štířínská stodola připraví prohlídku i kurz vaření piva. Piva s pohádkovými názvy lze ochutnat v Říčanském pivovaru. Ve středních Čechách není známější pivovar než ten z Hrabalových Postřižin. Vydejte se po stopách českého spisovatele Bohumila Hrabala a ochutnejte Postřižinské pivo v Pivovaru Nymburk. Za návštěvu rozhodně stojí Antošův rukodělný pivovar, který se vyznačuje neobvyklou chutí piva, a také jejich názvy s příběhy. Na čepu zde mají například piva – Rarach, Trotl, NENE, Tlustý netopýr a další speciály. V Kytíně si zase milovníci gastronomie pochutnají kromě zlatavého moku také na obědě jako od babičky.
Středočeské pivovary se nachází v malebných vesničkách, ale i v královských městech a na historických místech. Návštěva kostnice, chrámu sv. Barbory a stříbrných dolů v Kutné Hoře může být obohacena o exkurzi v Měšťanském pivovaru Kutná Hora. V Berouně mohou děti obdivovat živé medvědy a rodiče pak pivovar Berounský medvěd. Pivo se již od 16. století vaří i v pivovaru Klášter v Hradišti nad Jizerou. Pivovar Lobeč u Mšena se nachází v technické památce parostrojního pivovaru. Tuto architektonickou stavbu prohlásilo ministerstvo kultury v roce 2009 památkou a k dostání je zde například pivo, které je zařazeno do encyklopedie Worlds Best Beers 2017.
„Výlet po středočeských pivovarech může být skvělým plánem nejen na pánskou jízdu, ale i relaxační dovolenou pro partnery. Místní pivovary se snaží návštěvníkům nabídnout veškerý servis, a tak jsou součástí pivovarského komplexu často i pivní lázně, penziony a restaurace. V nové tematické mapě jsme vyznačili jak tradiční místa spojená s pivem, jako je Královský pivovar Krušovice nebo pivovar Velké Popovice, tak místa nová. V loňském roce otevřel v industriálních prostorách pivovar Na Vývoji, o rok dříve si mohli na pivu pochutnat v pivovaru Kytín a před osmi lety například obnovili 400 let starou pivovarskou tradici v Úněticích,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Mapa, která zachycuje pivovary ve středních Čechách, přináší i veškeré údaje – krátký popis pivovaru a co vše lze na místě zažít, včetně stálé pivní nabídky, které pivovar vaří, přesnou adresu a kontaktní údaje. Vše na jednom místě, aby návštěvníkům co nejvíce zjednodušila plánování výletu a hledání informací o cílové destinaci.
Elektronická verze mapy je ke stažení ZDE.
Tištěnou verzi si mohou zájemci vyzvednout v TIC Středočeského kraje v Husově 21, Praha 1.
Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz
Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík
Mobil: 725 382 266
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz