Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Kamenné řady u Kounova

Kounovské kamenné řady jsou všeobecně považovány za nejzáhadnější místo České republiky. Tvoří je až stovky metrů dlouhé řady záhadných balvanů na kopci Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Obec se nachází v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Od Rakovníka je vzdálena necelých 13km.

Řady kamenů jsou ukryté v lese a rozprostřené na ploše několika hektarů. Dle odhadu odborníků jdou jejich počty do tisíců a táhnou se v délce až několika set metrů v nepravidelných rozestupech. Běží vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu. Největší z kamenů se jmenují Pegas a Gibon. Mimo hlavní areál kamenných řad jsou po okolí roztroušeny i menhiry.

Kamenné řady u Kounova byly objeveny místním učitelem poprvé v roce 1934. Od té doby dodnes proběhla série výzkumů, které potvrdily jen to, že kameny jsou lidským dílem a že jsou do země usazeny v tzv. lůžkách. Dobu vzniku ani účel této záhadné megalitické památky na našem území se doposud nikomu nepodařilo uspokojivě objasnit. Na jednom z kamenů je vyryto několik řádků neznámým obrázkovým písmem jehož původ je i pro moderní vědu stále záhadou.

Výlet ke Kounovským kamenným řadám znají všichni milovníci  tajemství a záhad naší historie. Trasa z obce Kounov k cíli je dlouhá 3 km  a dá se ujít  zhruba za 1 hodinu(plus zpáteční cesta po stejné trase). 

Trasa začíná v Kounově 49. Tady je v  domě  U Tří lip  umístěna trvalá expozice kde se z pohledu dřívějšího i současného vědeckého výzkumu prezentují nejzajímavější výsledky výzkumů a mnoho zajímavého o tajemných kamenných řadách. 

Kromě záhadných kounovských řad je v okolí vesničky možno navštívit i Barokní kapli svatého Vojtěcha nad Kounovem, podle pověsti  je postavená v místech, kde sv. Vojtěch v době sucha vyprosil od Boha déšť. Nad nedalekými Mutějovicemi se dodnes dochovaly zbytky kamenného hradu Džbán.

V druh Pahorkatina Džbán byla v druhohorách dnem velkého mělkého jezera. Z močálů na jeho březích vznikla kounovská uhelná sloj(byla známa již v době železné), táhnoucí se hřbety Džbánu. Kolem jsou vidět haldy po těžbě uhlí . Nad Mutějovicemi se dochovaly na tabulkách s turistickými značkami odkazy na šachty Perun I–IV. Místní těžba byla ukončena v roce 1964. 

Dalším turistickým cílem by mohla být na zalesněném ostrohu v přírodním parku Džbán, mezi vesnicemi Pnětluky a Domoušice, romantická zřícenina hradu Pravda.


 

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Duben - Říjen Út - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:20,00 KČ
Vstup na naučnou stezku Kamenné řady u Kounova je zdarma, cena 20Kč je vstup do muzea v dome U tří lip.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load