Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Muzeum Podblanicka, zámek Vlašim

Zrcadlo minulosti

Přes 420 předmětů ukazuje Podblanicko jako kraj, kde se setkávaly různé skupiny obyvatel. Církevní správci, řemeslníci, hospodáři, panští úředníci, ale i následník trůnu. Přibližuje Podblanicko jako kraj, který poznamenaly husitské požáry (1420), bitva u Jankova (1645) i legendy o Blaníku. Např. výčepní pult pochází z vísky Růžkovy Lhotice, kde pobýval Bedřich Smetana.

S přesnou muškou – Tradice střelectví a zbrojařství

První sál sleduje vývoj palných zbraní od doutnákového zámku po moderní opakovačky. Zastoupeni jsou středoevropští puškaři i velcí výrobci jako Winchester či Zbrojovka Brno. Druhý sál přibližuje dějiny muniční firmy Sellier & Bellot a. s., založené roku 1825 a od roku 1936 sídlící ve Vlašimi. Vystavené střelivo patří k nejucelenějším souborům v ČR. Sbírka exotických trofejí připomíná módu afrického safari po roce 1900.

Auerspergové

Expozice připomíná poslední držitele zámku v letech 1744-1945. Kuřácký salon s empírovým a biedermeierovským vybavením přibližuje rod do období Viléma I. Auersperga, jehož portrét místnosti dominuje. Druhý salon, původně společenský, je věnován Carlosu Auerspergovi jako prvnímu premiérovi Předlitavska a dlouholetému maršálku českého zemského sněmu. Jednou z rarit tohoto romantizujícího salonu je korouhev o délce 352 cm, zhotovená k sňatku korunního prince Rudolfa roku 1881. Bývalá Carlosova ložnice s dochovaným táflováním přibližuje rodinu jeho nástupce Karla Marii Auersperga, včetně posledního majitele Karla Auersperga-Breunnera. Místnost připomíná také dvě návštěvy korunního prince Rudolfa v letech 1878 a 1879.

Zámecká kaple, věž, sklepení

Zámecká kaple sv. Vincence v sobě spojuje několik staletí. Štuková výzdoba vznikla kolem roku 1600, oltář v 70. letech 18. století a stropní malby v roce 1849. Manýristická nástavba věže nabízí výhled na město, zámek a park. Expozice Tajemství sklepení vám přiblíží historii zámeckého podzemí, včetně legendy o pokladu Jana Vostrovce z Kralovic. Sklepní lapidárium připomíná také některé stavby Podblanicka.

Zámecké parky a historie zámku ve Vlašimi

Část expozice seznamuje s vývojem přírodně krajinářského parku ve Vlašimi. Připomíná jeho dochované i zaniklé stavby a další bohaté vybavení (socha Diany, Žáby ad.). Budování parků je přiblíženo i na příkladu Jemniště, Vrchotových Janovic a Průhonic. Interaktivní zařízení nabízí návštěvníkům mj. virtuální procházku vlašimským parkem. Další část expozice zasvěcuje do dlouhých dějin zámku. Od gotického sídla prvních pánů z Vlašimi po luxusní rezidenci knížat z Auerspergu – předního rodu habsburské monarchie.


Související záznamy

Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámek byl vybudován na místě původního hradu, vybudovaného na ostrohu nad řekou Blanicí kolem roku 1300 s. Hrad patrně tvořila dnešní válcová věž zámku. Kolem zámku se rozprostírá jeden z nejkrásnějších zámeckých parků v ČR – přírodně-krajinářský park s dochovanými romantickými stavbami, které propojuje naučná stezka parkem.

Secesní dům čp 47 Benešov

Secesní dům čp. 74 vznikl na místě bývalého přízemního domu holiče Jaroslava Šína. Jako dvoupatrový s podkrovním prostorem ho postavila v letech 1904 – 1905 Okresní hospodářská záložna v Benešově podle projektu místního stavitele Marcela Dusila. Fasádě s bohatými rostlinnými vzory dominuje reliéf znaku Českého království a průčelí vrcholí plastikami dvou světlonošek. V domě mělo kanceláře také okresní zastupitelstvo, které zasedalo v dnešní Šímově síni. Okresní muzeum působilo v přízemí již v letech 1950 – 1962 a vrátilo se s rokem 1992, kdy v prvním patře zpřístupnilo expozici o historii Benešova a okolí. V roce 2002 pak přidalo v druhém patře domu expozici, věnovanou historii benešovské vojenské posádky.

Zámek Růžkovy Lhotice

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363 a od roku 1542 jí drželi vladykové a svobodníci Růžkové, podle nichž se ves jmenuje dodnes. Současný zámek budoval po roce 1787 František Dorn v duchu pozdního baroka a klasicismu. Jako svobodnický zámek vynikl v rámci českých zemí svým rozsahem i strukturou. Dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, okna dodnes lemují šambrány s uchy a schodiště zdobí motivy střapců. V roce 1835 se do Lhotic stěhuje mladý Bedřich Smetana, který tu prožívá nejšťastnější léta. Jeho otec František vlastní Lhotice až do roku 1844 a Bedřich tu prvně poznává pravý venkov. Majitelé se později střídali a po roce 1948 byl areál chátrajícího zámku součástí socialistického zemědělského družstva. Až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum a začalo s jeho rekonstrukcí. Lhotice se otevřely roku 1984 s expozicí zaměřenou na pobyt Bedřicha Smetany a na téma navázala i nová expozice Kraj tónů z roku 2014. Ta ukazuje Podblanicko jako hudební fenomén, jako kraj spojený v průběhu 16. – 20. století s mimořádným počtem osobností české a evropské hudby. Na nádvoří se pořádají hudební představení a v zámecké zahradě vznikla i neolitická pec pro archeologické edukační programy.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load