Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Rozhledna Drahoušek

Vrch Drahoušek se vypíná asi 3 km východně od vesnice Osečany na Sedlčansku ve středních Čechách do výšky 504 m. n. m. Zdobí ho futuristicky vyhlížející rozhledna vysoká 48 metrů.

Po překonání 168 roštových schodů se ocitnete 32 metrů vysoko na vyhlídkovém ochozu. Při dobrém výhledu je možno spatřit mimo jiné i zvlněnou krajinu Benešovska, Milešovku nebo Ještěd.

Přístup na vrchol je možný například z obce Osečany. Za vsí odbočuje vpravo ze silnice na Neveklov ve směru šipky užší asfaltová komunikace. Majitelé aut mohou zaparkovat na značeném parkovišti asi 300 metrů od rozhledny.

Ročně rozhlednu navštíví na 7 000 návštěvníků. V prodeji jsou různé upomínkové předměty, turistické deníky, turistické známky, pohledy a jiné suvenýry.

Související záznamy

Na kole po stopách Josefa Suka Sedlčanskem

Z kopce, na kterém dnes stojí rozhledna Drahoušek, se rád rozhlížel po svém milovaném rodném kraji. Vydejme se po stopách hudebního skladatele Josefa Suka, který na Sedlčansko, krásný kout Toulavy, nedal dopustit. Z rodných Křečovic se rád vypravoval na procházky na zámek Radíč, kde dnes můžete potkat nejednu princeznu, ke Křepenické tvrzi, kterou si zde nechal postavit rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan i k jeho oblíbenému potoku Mastník a hrádku Kozí hřbet. Své kroky často směroval i na Svatojansko, kde se těšil z poklidných přírodních scenérií. Mnoho umělců, zejména malířů, tak díky němu objevilo kouzlo zdejší krajiny. Objevte ho také ze sedla kola nebo pěšky na skalách naučné stezky Drbákov- Albertovy skály, z keltského oppida v Hrazanech nebo zříceniny hrádku Ostromeč. A až to budete mít vše za sebou, nechte se ukolébat Sukovou hudbou, lepší kulisu ke krásným vzpomínkám nenajdete.

Z Týnce nad Sázavou až na zámek Vrchotovy Janovice na kole

Romantický zámek ve Vrchotových Janovicích nezapře, že býval vodní tvrzí. Dodnes si uchoval sevřený charakter, je obklopen příkopem a vstupuje se do něj branou ve středověkém stylu. Stávající novogotickou podobu mu vtiskly úpravy v 19. století. Zámek v současnosti patří pod správu Národního muzea, které tu zřídilo jedinečnou expozici českého zvonařství se sbírkou asi 150 historických zvonů. Zdejší největší hvězdou je však osobnost baronky Sidonie Nádherné, která sem dříve lákala přední literáty, výtvarníky, politiky a filozofy. Vzdělanou a kultivovanou šlechtičnu navštěvoval a obdivoval například Karl Kraus, Rainer Maria Rilke, Adolf Loos nebo Max Švabinský. Kouzlo takové společnosti dnes přitahuje pozornost i zahraničních turistů. Zajímavá je rovněž expozice o české společnosti v 19. století, která dokonale navozuje atmosféru doby našich nedávných předků.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load