Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Sametové výstavy ve středních Čechách

Zaposlouchejte se a zaslechnete cinkot, pro nás v České republice symbol přicházejí změny a svobody, kdysi také synonymum čisté naděje a necynické pospolitosti. Sedmnáctý listopad se blíží a tento rok, kdy sametová revoluce slaví své třicáté narozeniny, bychom jí měli vzdát holt ve velkém stylu a především smysluplně.
Zavzpomínat bychom ale neměli „jen“ na události revolučního dne, ale také na celkovou atmosféru ve společnosti a na děje, které k pádu totalitního režimu vedly. A vzpomínku bychom měli věnovat samozřejmě také osobnostem, díky kterým dnes můžeme cestovat, kam se nám zachce, ať už se rozhodneme poznávat střední Čechy, nebo jakoukoliv zem na jakémkoliv kontinentu po celém světě.
 
Od všech, kteří se na svrhnutí komunistické strany podíleli, jsme před třiceti lety dostali dárek nejcennější – osvobození ze vše svazujících pout totality. A jak vzdát alespoň malé díky, jak se alespoň drobně a symbolicky odvděčit? Co třeba zapojením se do aktivit, jež jsou základem občanské společnosti, účastí na přednáškách, debatách a pietních shromážděních, návštěvami koncertů, představení a výstav věnovaných událostem, které před třemi desítkami let změnily naše životy.
 
Dejme alespoň na sametový víkend dnes tolik moderní skepsi a rezignaci vale a zúčastněme se občanských aktivit a kulturních akcích, kterých se po celém Středočeském kraji koná mnoho. Dozvíte se o nich v našem kalendáři událostí a níže si můžete přečíst o pěti výstavách, které se vztahují jak k dění v roce 1989, tak k životu v době vlády komunistické strany a k problematice totalitní moci jako takové.
 
V kutnohorském Českém muzeu stříbra Tylově domě si zážitky z roku 1989 připomínají výstavou nazvanou Kutná Hora sametová (8. 10. – 30. 11.). Vystaveny jsou dobové fotografie z generální stávky v Kutné Hoře, ručně psané plakáty a transparenty, vzpomínkové dokumenty pamětníků a předměty denní potřeby jako oblečení a hračky, které především mladšímu publikum přiblíží atmosféru a životní styl v době nuceného nedostatku.
 
Komorní výstava Cesta ke svobodě připravená Muzeem Podblanicka připomene zlomové okamžiky a události z let 1938–1989, do nichž se zapojili místní obyvatelé. Přednáškový sál v zámku ve Vlašimi se tak na dva měsíce (28. 10. – 29. 12.) promění v místo, kde bude k vidění expozice zabývající se problematikou totalitní moci a dějů, které ji vyvolávají. Uvidíte materiály pojednávající o protestech proti nacistické okupaci, o komunistických procesech padesátých let a o událostech z let 1968 a 1989.
 
V Galerii Pod Věží v Mladé Boleslavi se od 14. 11. do 31. 12. koná výstava 30 let od sametu, která představí snímky fotografa Oldřicha Škáchy známého pod přezdívkami „kronikář českých disidentů“ a „dvorní fotograf Václava Havla“. Jeho dokumentární fotografie budou doplněny snímky Mladá Boleslavi z listopadu 1989 zachycené objektivem Františka Staňka.

Pro všechny, kteří se listopadové revoluce účastnili nebo dobu komunismu zažili, bude zajisté velmi zajímavé zhlédnout prezentaci vítězných prací žáků základních škol nazvanou Sametová. Zadání výtvarné soutěže pořádané kutnohorskou Galerií Středočeského kraje zní: „Zeptej se rodičů nebo prarodičů na sametovou revoluci a zachyť, jaké mají na toto období vzpomínky, co a jak v té době prožívali, jaké byly jejich pocity.“ Malé umělkyně a malí umělci budou volit ze tří kategorií – plošná, multimediální nebo fotografická práce – a vyberou si libovolnou formu zpracování. Vítězná díla budou vystavena v Galerii Středočeského kraje od 21. listopadu 2019 do 5. ledna 2020.
 
Ani v menších středočeských městech na důležitost připomenutí si revolučního dění nezapomínají. Například ve Slaném v rámci konání jazzového hudebního festivalu zahájí výstavu Listopad 1989 zkomponovanou z dobových dokumentů, plakátů, novin a fotografií. Expozice bude instalována v prvním patře Městského centra Grand.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load