Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

GASK představil poetický svět Jiřího Trnky

V zahradách imaginace je název multimediálního projektu, který od 26. října uvádí Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Rozsáhlá výstava vzdává hold významnému výtvarníkovi a světoznámému tvůrci animovaných filmů Jiřímu Trnkovi, od jehož úmrtí letos uběhne padesát let.

Instalaci, která v GASK netradičně propojí výstavní prostory – Galerii IV a konferenční sál s věží –, tvůrci rozdělili do dvou částí. Tu první tvoří pečlivý výběr exponátů, které mapují hlavní oblasti, jimž se Trnka během svého života věnoval, a díky kterým dosáhl proslulosti doma i v zahraničí. „Návštěvníkům představíme mimo jiné i exponáty, které dosud nikdy vystaveny nebyly, například restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky Jiřího Trnky, uvedla ředitelka Galerie Jana Šorfová. Dodala, že vystavené předměty jsou zapůjčeny nejen od Trnkových dědiců, ale i ze soukromých sbírek a institucí včetně Národního filmového archivu. 

Druhý „pilíř“ výstavy přináší řadu audiovizuálních projekcí a interaktivních prvků s vizí zaujmout zejména dětského návštěvníka. „V podkroví galerie byla instalována Trnkova Zahrada 2, adaptace původní Trnkovy knížky pro děti. S tátou jezdíme se Zahradou po českých městech již několik let. Říkáme si Zahradníci. Do GASK jsme však expozici zdvojnásobili a přichystali zbrusu nové instalace. Na své si tak přijdou jak noví návštěvníci, tak stálí fanouškové  a na všechny čeká nový bleší cirkus, střelnice netopýrů, bludiště a další překvapení“ přislíbil Matyáš Trnka, jeden z autorů výstavy a vnuk legendárního Jiřího Trnky. 

O tom, že GASK chce dílo Jiřího Trnky přiblížit dětem, svědčí řada doprovodných programů, které Lektorské centrum GASK k výstavě připravilo. „Pro mateřské školy i první stupeň základních škol to jsou edukační programy, připraveny jsou také prosincové výtvarné dílny pro děti GASK dětem a mezigenerační programy pro rodiny GASK rodinám,“ řekla vedoucí Lektorského centra GASK Karin Vrátná Militká. Doprovodný program k výstavě dále nabídne komentované prohlídky, cyklus přednášek a besed s projekcemi a výtvarné dílny animace pro seniory.

Touto výstavou GASK navazuje i na své předchozí aktivity v oblasti animovaného filmu. Cyklus Kamarádi animovaného filmu pořádaný galerií v roce 2017 představil animátory, kteří z umění Jiřího Trnky vycházeli: Pavla Koutského, Libušku Čihárovou, Galinu Miklínovou, Aurela Klimta a další osobnosti.

 

Výstavu můžete navštívit do 22. 3.2020.


 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load