Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most u obce Žampach patří k nejvyšším železničním mostům v České republice. První vlak tudy projel již v roce 1900, ale tím význam viaduktu, především pak pro všechny fanoušky historie železnic, zdaleka nekončí. Most je součástí trati zvané Posázavský pacifik, jíž takto začali přezdívat trampové, kteří právě tudy od 20. let minulého století často projížděli.
Most s rozpětím 12,5 metrů zhotovený ze žuly se budoval mezi lety 1898–1899 a skládá se ze sedmi oblouků, přičemž nejvyšší se tyčí 41 metrů nad roklí Kocour a potokem Studený. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména pak Italové. Jejich talent a pečlivě odvedená práce se pozná také díky tomu, že nemusel být nikdy výrazněji opravován, přestože přes něj denně přejede okolo třiceti vlaků.
 
Kvalitu mostu spojenou se závanem prvorepublikové atmosféry okusí každý, kdo si projede výše zmiňovanou, trampy opěvovanou trať Posázavský pacifik. Projížďka starobylým parním vlakem bude zajisté zážitkem pro každého, nejen pro milovníky železnic a českých dějin. O okolí je možné dozvědět se více díky naučné stezce, která je rovněž spojovaná s trampskou kulturou. Zajímavosti o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu i o proslulé posázavské trati čekají na každého, kdo se rozhodne stezku absolvovat.

Jílové u Prahy

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load