Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Dokument Transfer 3 skládá hold válečným hrdinům

V Památníku národního útlaku a odboje byl v loňském roce uveden dokumentární snímek Transfer 3 – Kameny vzpomínek, který nyní můžete zhlédnou na našem YouTube kanále. Film je strhující výpovědí o atentátu na Reinharda Heydricha a o období, jež následovalo. Druhou linku snímku tvoří ukázky vzniku unikátního památníku válečných hrdinů.
Dokument Transfer 3 se soustředí na zlomové události druhé světové války, jmenovitě na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, na děje, které mu předcházely, i na ty, jež po odvážném aktu dvou československých vojáků, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, následovaly. Dozvíte se nové poznatky o děsivých činech nacistů a o hrůzách rozpoutaných po provedení operace Anthropoid, jak se výsadku parašutistů přezdívalo.
 
Na hrdinské činy a osobnosti, které je vykonaly a často obětovaly to nejcennější, co měly, vlastní životy, by se nikdy nemělo zapomenout. Jednou z možností, jak netečnosti zabránit, je budování památníků. Sledování tvorby jednoho z nich se věnuje druhá linie dokumentu, neméně poutavá a neméně zajímavá. Autoři snímku v ní ukazují vznik a dění kolem nevšedního uměleckého projektu, který spočíval v přenesení kopie zdi, jež je součástí londýnské budovy Porchester Gate, do Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.
 
A z jakého důvodu byl odlitek části britského domu přesunut do středočeského muzea? Jedná se totiž o část budovy, v níž se nacházelo exilové sídlo československých vojenských zpravodajů a před níž byly pořizovány fotografie vojáků vysílaných na mise do naší okupované země. Právě zde byli vyfotografováni také Jozef Gabčík a Jan Kubiš, výsadkáři, kteří se stali symboly protinacistického odboje a válečnými hrdiny. Díky pečlivému prozkoumání nedokonalostí a nerovností cihlové stěny bylo možné určit, kde přesně tito stateční mužové na fotce stojí, a následně mohl být vytvořen odlitek, jenž se stal součástí expozice břežanského muzea.
 
Tvůrcům snímku se podařilo vykouzlit napínavou mozaiku složenou z dobových materiálů (fotografií a úseků dochovaných archivních filmů), ze vzpomínek  pamětníků i ze záběrů ze současnosti. Jejich cíl, vytvořit poučné a zároveň divácky atraktivní dílo, se více než vydařil. Na celý dokument se můžete podívat na našem YouTube kanále nebo ho zhlédnout přímo v Památníku národního útlaku a odboje.
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load