Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Hradiště Lštění

Obec Lštění, kde se nachází zbytky stejnojmenného slovanského hradiště, leží v údolí řeky Sázavy, které patří k nejpůvabnějším koutům naší země.

Na místě slovanského hradiště Lštění bývala kdysi starořímská osada Lescenaum, kterou římské legie využívaly při ochraně obchodní cesty vedoucí z Říma až k Severnímu moři. Ostroh, strategicky výhodný svou polohou obsadili jako první staří Slované, s největší pravděpodobností Zličané, kteří tady v 1. polovině 9. stol. vybudovali pevné hradiště Lščen či Leščen (Lštění). Po Zličanech obsadili hradiště  Slavníkovci a po jejich vyvraždění je uchvátili Přemyslovci. Od 11. stol. zde bylo přemyslovské sídlo připomínané v r. 1055 kronikářem Kosmou.

Hradiště má rozlohu 4,3 ha je rozdělené na předhradí a akropoli, bylo na všech stranách chráněno mohutnými valy, dnes již z větší části zaniklými. Historicky nejstarší se jeví zbytky hradiště na skalnatém ostrohu nad obcí s pozdějším kostelíkem, který zůstal dodnes zachován díky mnoha přestavbám . Existence hradiště je doložena až do 13. století kdy postupně zaniklo v důsledku výstavby kamenných hradů.


 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load