Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

S Jakubem Krčínem za čerty krajem kamenů na kole

Veliké balvany v nádherné krajině – největší viklan v ČR Husova kazatelna, i tajemné jeskyně – to vše ukrývá Petrovicko.

Nejprve můžeme zhlédnout celý kraj z rozhlednen Onen svět a  Kuníček, abychom si lépe uvědomili, jak krásný kout naší vlasti si pro svůj domov vybral slavný rybníkář Jakub Krčín.

Ať se pak již vydáte směrem na SkoupýBratřejov a Bratříkovice, nebo si zvolíte opačnou trasu přes Kojetín a Porešín, nejvíce času na zastavení věnujte Obděnicím. Právě sem Krčín i s rodinou přesídlil z Křepenic. Vystavěl si zde další honosné sídlo (vodu k němu vedl ze sousední Ohrady pomocí dřevěného potrubí), ale také pivovar, ovčín, mlýn a řadu rybníků.

Jeden z nich dokonce nese jméno Svět. Dominantní stavbu Obděnic - chrám Nanebevzetí Panny Marie - si zvolil jako místo svého posledního odpočinku. Uvnitř je Krčínův legendami opředený náhrobek bez doplněného data úmrtí, ovšem jeho tělo zde uloženo není, údajně skončilo v pekle. Alespoň se to tedy na Sedlčansku vypráví...

Trasa začíná v Petrovicích. Jedná se o dva menší okruhy.
Petrovice – po cyklo 8140 – Krchov – Zahrádka- Předbořice – Jalovčí (možnost odbočit po cyklo 8140 doleva k rozhledně na Onom světě a zpět) – jinak doprava po cyklo 8142 – Krašovice  - doprava po cyklo 8141 – Mikův Mlýn – Kuní – Kuníček – pěší výstup na rozhlednu a zpět – Petrovice - doleva na sever na cyklotrasu 8143 směr Skoupý – Skoupý – Bratřejov – na křižovatce před Nechvalicemi odbočíme na jih na cyklotrasu 8139 směr Bratříkovice – Bratříkovice – Radešice – Obděnice – Porešín – Kojetín – Petrovice
Petrovice

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load