Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Na kole okolím Votic až na zámek Vrchotovy Janovice

Trasa vedoucí z Votic a prověřená cyklojízdou Votická kopretina nás zavede do kopců s krásnými výhledy, skrze malebné osady a podél samot a také k zámku Vrchotovy Janovice, kde sídlila Sidonie Nádherná.

Vyjedeme od vlakového nádraží Votice, které se nachází za městem a kde lze i pohodlně parkovat autem. Přejedeme po mostě přes železniční koridor a stoupáme k obci Beztahov, kterou projedeme, a stále se držíme na málo frekventované okresce. Projíždíme mezi pastvinami, kde se otevírají nádherné výhledy na Středočeskou pahorkatinu. Za statkem Voleveč pokračujeme rovně polní cestou. Vpravo si povšimneme březového háje a vlevo osamělého stavení „Babičky“.

Pokračujeme lesem, kde si můžeme oddychnout, protože jsme dosáhli nejvyššího bodu výletu. Ještě se zhoupneme do malebného travnatého sedla, za nímž jen maličko vystoupáme kousek do lesa, a pak již jedeme po louce kolem osady Lhotka (vlevo), najedeme na zpevněnou cestu a čeká nás sjezd do Velké Lhoty. Zde na křižovatce odbočíme doleva a vydáme se po silnici.

Kousek za kolejemi již začínají Vrchotovy Janovice (zámek, původně kamenná tvrz pánů z Janovic, novogoticky přestavěná, umístěná v krásném parku; sídlila zde kulturní mecenáška Sidonie Nádherná; přístupný, mimo jiné expozice českého zvonařství).

Od úřadu městyse pokračujeme po žluté turistické značce a zakrátko také po cyklotrase 0095. U většího rybníka Zrcadlo se odpojíme od žluté značky a pokračujeme vpravo po cyklotrase 0095. Ta na rozcestí Strýčkov uhýbá doprava, společně se zelenou turistickou značkou. Za vsí Slavkov se od cyklotrasy odpojíme mírně doprava a pokračujeme dále po trase Naučné stezky Po stopách Sidonie Nádherné, na kterou se zleva napojí žlutá značka.

Za Suchým rybníkem žlutá značka odbočuje doprava, my však jedeme stále rovně po neznačené cestě, přes koleje až do vsi Křešice, kde se dáme na chvilku vlevo po hlavní silnici č. 18, ovšem po necelých 300 m z ní zase odbočíme vpravo do pastvin a polí a projedeme kolem křížku pod kaštanem. Přejedeme po mostku úzký a hluboký kaňon bývalé železnice a již klesáme do votické místní části Srbice. Projedeme zatáčkou doleva, na rozdvojce cest se dáme vpravo a pak ještě jednou vpravo do Pražské ulice, po níž jedeme rovně. Pro větší pohodlí ještě uhneme mírně vlevo ulicí Horní a na Jánském náměstí s parčíkem se dáme ulicí Kaplířovou, kterou dorazíme až na centrální Komenského náměstí ve Voticích. Odtud se vydáme po cyklotrase 112, na kruhovém objezdu prvním výjezdem vlevo ulicí Husova směrem k nádraží. Konec výletu si zpestříme tím, že na konci města odbočíme mezi hospodářské budovy a po cestě lemované ovocnými stromy sjedeme k rybníku Pilař, který objedeme, dáme se doleva a napojíme se na příjezdovou cestu k nádraží, k němuž zbývá už jen pár desítek metrů.

Nedaleko Votic ve vzdálenost 12km se nachází město Miličín, přes který vede turistická trasa Votice - Miličín - Mezno- Tábor. Z obce  vychází i zajímavá cyklotrasa č. 1178 Miličín - Mladá Vožice - Načeradec. Místní pamětihodností je kaple na kopci Kalvárie vystavěná kdysipodle pověsti jako poděkování a vděčnost místní bohaté rodiny  za záchranu ztraceného syna, který byl právě na tomto vrchu nalezenživ a zdráv.

Další pověst se váže ke skále zvané Miličínský lev - podle tradice šel s rytířskou skupinou knížete Václava na Blaník i lev. Ten se neukryl do podzemí jako rytíři, ale zůstal na tomto kopci kde dodnes hlídá, aby do naší země nepřišli nepřátelé, jeho varovný řev má vzbudit blanické rytíře. A jak šel čas, lev zkameněl ve skálu,  porostl mechem, ale dál hlídá tuto zemi.

Votice

Votice, Votice, 259 01

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load