Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Poutní barokní areál Skalka

Poutní areál Skalka se tyčí nad městem Mníšek pod Brdy, jeho součástí je kostel sv. Máří Magdalény, poustevna, modlitebna, křížová cesta i překrásné vyhlídky

Poutní místo Skalka ležící nedaleko Mníšku pod Brdy je vzácným barokním dílem a místem, které obklopuje překrásná podbrdská krajina. Prvotní podobu mu v závěru 17. století vtiskli zbožný šlechtic Servác Engel, pán z Engelsflussu, a jím povolaný věhlasný architekt Kryštof Dientzenhofer. Servác Engel choval velkou úctu ke svaté Máří Magdaléně a poté, co zjistil, že poblíž Marseille stojí svatyně, kde se Máří Magdaléna měla kát z hříchů, rozhodl se kopii stavby vybudovat na svém panství. Na zalesněném vrchu nad Mníškem vznikla nejen obdoba jihofrancouzské kaple, ale také dům zamýšlený jako benediktinský klášter a skromná poustevna. Kapli i klášter vyzdobili uznávaní barokní mistři, mezi jinými Petr Brandl, který zde vymaloval fresku na poušti se kající Máří Magdalény, jež je považována za jedno z jeho stěžejních děl. Od druhé poloviny 18. století se na Skalce konaly každoroční náboženské poutě a často sem také zavítali výletníci hledající ticho a klid, které jim poskytla harmonická příroda. Od roku 1989 se po mnoha letech chátrání za vlády komunistické strany na Skalku postupně vrací život – opět se tu můžete nechat strhnout duchovní atmosférou poutních slavností s více než dvousetletou tradicí.

Skalka je 553 metrů vysoký ostroh v Brdské vrchovině (v podcelku Hřebeny) a zároveň poutní místo, kde leží unikátní krajinný a architektonický prvek barokního areálu Skalka s barokním kostelíkem krápníkovou výzdobou navrhnuta K. Dientzenhofrem s obrazy od Brandla, Škréty sv. Máří Magdalény, klášterem,,rekolečním domem (poustevnou/modlitebnou) a křížovou cestou (14 zastavení). Leží 27 km jihozápadně od Prahynad městem Mníškem pod Brdy. Ve středověku tudy vedla Zlatá stezka. V současné době oblíbené místo pěších i cyklo turistů, tak v zimních měsících na běžkách. V červenci 1889 sem byla z Řevnic zavedena historicky třetí turistická značená cesta Klubu českých turistů. V barokním areále Skalka se koná mnoho kulturních a společenských akcí, sál kláštera je oblíbeným výstavním a koncertním sálem. 

Areál je volně přístupný.

Pravidelné roční poutě:
Pouť 1x za rok nepravidelně kolem sv. Máří Magdalény, součástí je mše svatá od 10 hodin.

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy 337, Mníšek pod Brdy

Web:https://www.drobnepamatky.cz/node/29958
https://www.mnisek.cz/pamatky/barokni-areal-skalka/

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Út - Pá 13:00 - 17:00 otevřeno
So - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load