Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Nedaleko Týnce nad Sázavou v okrese Benešov stojí zřícenina kdysi honosného hradu Zbořený Kostelec. Od roku 1965 je na seznamu kulturních památek.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec se tyčí nad řekou Sázavou v nadmořské výšce 300m na území přírodní rezervace Čížov. 

První písemná zmínka o hradu  pochází z roku 1342, ale podle některých zdrojů je hrad starší a byl založen již ve 13. století králem Václavem II. Roku 1356 hrad získal Karel IV., v jeho vlastnictví však dlouho nezůstal, byl záhy zastaven za jiný královský majetek. Hrad pak vystřídal několik majitelů a byl dvakrát obléhán, při druhém útoku v roce 1450 byl dobyt vojsky pana Zdeňka Konopišťského ze Šternberka. Nový majitel hrad opevnil jako důležitý strategický bod v kraji. Později se Zdeněk Konopišťský postavil do čela opozice proti králi Jiřímu z Poděbrad a proto byl jeho hrad v roce 1467 dobyt a rozbořen královskými vojsky.

Nejzachovalejší částí hradu je dvouprostorový palác na severní straně. Kdysi bývala na protější straně nádvoří  další velká budova přímo nad řekou avšak z té se s výjimkou nádvorní zdi do dnešní doby již mnoho nedochovalo. Z nejstarší stavební fáze se dochovala východní hradba a z pozdějších úprav zřejmě pochází  okrouhlá věž, vstupní brána se zbytky točnic mostu, a zbytky vnějšího ochranného valu s brankou a mostem přes příkop.

Pokud si chcete na tuto romantickou zříceninu uprostřed malebného Posázaví udělat pěší výlet je nejlépe vyjít po zeleně značné turistické značce z Čakovic a pokračovat po červené trase údolím Sázavy z  Nespek. Lze také jít z Týnce nad Sázavou po moře značené turistické trase. 

Jestliže pojedete z hlavního města je přímo pod hradem autobusová zastávka pražské linky č.339 a malé parkoviště. 

Od července 2015 spojuje oba břehy řeky Sázavy pod hradem visutá lávka pro pěší turisty a i cykloturisty, kterou nechal postavit Středočeský kraj. Cyklisté mohou využít část cyklistických tras č.1 a 19 Praha-Brno a Zruč nad Sázavou-Davle.

mailTýnec nad Sázavou

Hrad Zbořený Kostelec, Týnec nad Sázavou, 257 41

Telefon:+420 317 729 050
E-mail:ic@centrumtynec.cz
Web:www.mestotynec.cz
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load