Pověst praví, že pozdně gotický palác TEMPLE byl zasvěcen řádu Templářů. V letech 1488-1502 ho postavil jako svoje městské šlechtické sídlo správce boleslavského panství Jan Císař z Hliníka.
První patro budovy slouží jako galerie. Přízemí a suterén jsou od roku 2000 vyhrazeny pro stálou muzejní multimediální expozici historie a archeologie Mladé Boleslavi a okolí. Tato expozice je v současné době vybavena interaktivními počítačovými programy s moderními informačními terminály, dotykovými obrazovkami, dataprojektory a speciální plazmovou obrazovku pro podlahovou projekci. Parkán, který je zde umístěn slouží hlavně dětem, ale nejen jim jako interaktivní hřiště. Návštěvníci expozice se zde mohou vžít do role archeologů, pravěkých lovců nebo si prohlédnou slovanskou polozemnici z 10. století s funkční pecí a tkalcovským stavem.
V rámci expozice probíhají v paláci různé vzdělávací programy z experimentální archeologie známé pod názvem Putování za poznáním, které jsou hojně využívány školkami a školami. Děti se tady seznámí s každodenním životem našich slovanských předků, vyzkoušejí si tady mletí semínek, pražení obilných placek, vrtání kamene, spřádání nití, tkaní na tkalcovských stavech, výrobu slovanských náušnic, psaní husím brkem, pečetění listin a jiné zajímavé činnosti.
V muzeu je možno vidět také autentické exponáty např. pohřební výbavu a různé historické předměty z archeologických vykopávek. Atmosféru výstavy dokresluje vkusný hudební a světelný design. Celkem tady na návštěvníky čeká 50 videoprojekcí o archeologických a historických zajímavostech Mladé Boleslavi a Českého ráje. Informační kiosky vás seznámí s dalšími muzejními exponáty, které se z prostorových důvodů nepodařilo umístit nebo jsou takového druhu, že je kvůli unikátnosti běžně vystavovat nelze.