Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Hradiště Černé Budy na Krkavčích skalách

V malebném kraji Posázaví, severně od Českého Šternberka nad korytem řeky Sázavy se k nebi vypínají Krkavčí skály ze zbytky starodávného hradiště Černé Budy.

Černé Budy je původní název osady na pravém břehu řeky Sázavy jež je v současné době součástí města Sázavy. Nejstarší stopy osídlení sahají až do doby neolitu, kdy tady vzniklo opevněné sídliště. To existovalo ještě v době bronzové a raném středověku coby menší typ strážního hradiště se strategickým významem neboť tudy vedla důležitá obchodní cesta z Polabí do jižních Čech. Ruiny bývalého opevnění mohou dnes nalézt návštěvníci na dvou vrcholech Krkavčích skal a dole v sedle pod skalami. Kromě pozůstatků dávné historie kraje sem lákají k výletům i nádherné vyhlídky na meandr řeky Sázavy a jejího údolí. 

Vyhlídka na skalách není značená, ale je snadno dosažitelná. Nachází se poblíž červené turistické trasy ze Stříbrné Skalice do Sázavy. Cestu na vyhlídku je nejlépe začít od kapličky svaté Anny a pokračovat dál po vyšlapané pěšině. 

Kdo by se neunavil krátkým výletem na skály, může navštívit ještě Sázavský klášter s kostelem svatého Prokopa nebo se vydat po stopách Čertovy brázdy.

Sázava

Černé Budy, Sázava, 285 06

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load