Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Klášter Naší Paní nad Vltavou

Trapistický klášter Naší Paní nad Vltavou se nachází ve středočeské obci Poličany v okrese Benešov.

Klášter založily sestry trapistky z řádu cisterciáků přísné observance původem z Itálie. Řád působí v naší republice od roku 2007. Základní kámen stavby kláštera byl posvěcen apoštolským nunciem Diegem Causerem 5.8. 2008.

Místo, kde je postaven  klášter, se nachází v Poličanech, asi 60 km jižně od Prahy, poblíž Neveklova. Je to krásná tichá lokalita obklopená lány polí a lesy, proto velmi vhodná pro pokojný klášterní život. Sestry žijí podle Řehole sv. Benedikta a jeho motta “Ora et labora” „Modli se a pracuj“. Jejich životní styl spočívá ve střídání liturgických modliteb a jednoduchých manuálních prací na půdě kláštera. Na živobytí si vydělávají prací na poli, v sadech a pěstováním zeleniny. Součástí pozemku je i včelín a plochy na chov včel. Místní med je proslulý vyskokou kvalitou. V klášteře se dle tradičních italských receptů vyrábí čokoláda, sušenky, a různé druhy lahodných mléčných krémů. Kromě potravinových produktů si tady v malém obchůdku můžete zakoupit originální byzantinské náboženské obrázky a přání stejně jako svaté ikony. Najdete tu i rozmanité mnišské produkty z jiných klášterů z Čech, Itálie a Francie.

Stejně jako ve všech ostatních trapistických klášterech má i tento tzv. dům pro hosty, v němž poskytuje ubytování nejen tradičním poutníkům, ale i všem návštěvníkům, kteří by tady chtěli prožít pár dní daleko od ruchu každodenního života v tichém harmonickém prostředí kláštera.

Klášter Naší Paní nad Vltavou byl povýšen na opatství v den slavnostního výročí posvěcení kostela 29. července 2018.

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load