Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Vyhlídka a naučná stezka opata Zavorala

V těsném sousedství keltského oppida Hrazany, na pravém břehu Vltavy a nad Slapskou přehradou, se nachází málo známá vyhlídka místního slavného rodáka opata Metoděje Jana Zavorala. K vyhlídce vede stejnojmenná naučná stezka.

Na Vyhlídce byl vztyčen kamenný kříž s pamětní tabulí, která připomíná opata Metoděje Jana Zavorala(1862 Neveklov- 1942 Praha), známého přátelstvím ke spisovateli Karlu Čapkovi. Na místě je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože vyhlídka není jištěna zábradlím.

 Metoděj Jan Zavoral byl český římskokatolický kněz, opat premonstrátského kláštera v Praze na Strahově, který se také angažoval v politice a kultuře mladé Československé republiky za Československou stranu lidovou. V roce 1920 se stal senátorem za Národní Shromáždění ČSR, avšak  již  v roce 1924 na nátlak papeže zanechává politické kariéry a věnuje se pouze náboženské a kulturní činnosti. V roce 1938 osobně zorganizoval pohřeb svého přítele Karla Čapka.   

V létě roku 2013 byla z iniciativy tří okolních obcí Radíč, Křečovice a Chotilsko otevřena Zavoralova naučná stezka. Součástí otevření stezky bylo odhalení nové pamětní desky věnované slavnému rodáku a mecenáši z Neveklova. Deska je umístěna na podstavci kamenného kříže na skále s vyhlídkou, jež je dnes součástí obce Radíč. Zavoralova naučná stezka navazuje na naučnou stezku Prof. Františka Drtiny u Staré Živohošti a pokračuje přes řeku směrem k Nové Živohošti, pak kolem zříceniny hradu Ostromeč a dále podél hřebenu až k vyhlídce. Navazuje zároveň na další naučnou stezku Keltů, která vede až k hotelu Hrazany. V rámci absolvování stezky se turisté musí 2x přepravit přívozem přes řeku Vltavu ze Staré Živohošti na Novou Živohošť a pak ještě přes zátoku potoka Mastníku na Ostromeč.

Vydat se na stezku je možné i z druhé strany přímo od hotelu v Hrazanech. Nezapomeňte se již odtud pokochat nádherným výhledem do údolí  jezera Slapy.

Radíč

Vyhlídka opata Zavorala, Radíč, 264 01

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load