Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Kostel sv.Pokopa a Navštívení Panny Marie

Poutní kostel sv. Prokopa a Navštívení Panny Marie stojí ve středočeské vesničce Hvoždany v okrese Příbram.

Malá obec Hvožďany se nachází na okraji Brd, 9km jihozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem a 11km od Březnice. První písmený záznam o vesnici je z roku 1352. Jedním z prvních držitelů byl Hvožďan Frenclich z Obořiště, podle kterého dostala tehdejší osada název, jež jí zůstal dodnes. Nejvýznamější památkou Hvožďan je farní  kostel již od 14. století zasvěcený svatému Propkopovi.

Podle historických pramenů žil v lesích poblíž osady poustevník Beneš z Blíživy a ten našel na kopci Javorný sošku Panny Marie s Jezulátkem. Na místě nálezu pak zbožní místní osadníci vybudovali Kapli Navštívení Panny Marie. V době josefínských reforem byla tato uctívaná poutní kaplička zrušena. Podařilo se ale zachránit její vnitřní vybavení a  to bylo spolu se soškou přeneseno do farního kostela sv.Prokopa. Od té doby se vžil i název Kostel sv.Prokopa a Navštívení Panny Marie. Architektonicky jde o gotický chrám z poloviny 14. století s hlavním rokokovým oltářem. Z původní poutní Kapličky Panny Marie se do dnešní doby již nedochovaly ani fragmeny, její poslední zbytky byly k vidění koncem třicátých 30. let.

Obyvatelé Hvožďan jsou na svoji historii a vzácnou církevní památku patřičně hrdí. V roce 2016 získala obec ocenění v soutěži Vesnice roku Středočeského kraje a obdržela Diplom za vzorné vedení historické kroniky obce. O rok později, v roce 2017, získaly Hvožďany ve stejné soutěži první cenu Zlatou stuhu a staly se tak krajským vítězem.

mailHvožďany

Kostel sv.Prokopa a Navštívení Panny Marie, Hvožďany, 262 44

Telefon:+420 318 696 227
E-mail:obec@hvozdany.cz
Web:www.kostelycz.cz/okresy/pribram.htm
www.hvozdany.cz
 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load