Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Naučná stezka Smolotely

Naučná stezka Smololety vede okolím stejnojmenné obce,která se nachází 3,5km severozápadně od Orlické přehrady v okrese Příbram. Je v provozu od roku 2009.

Obec Smolotely dostala pravděpodobně název podle toho, že se tdy kdysi nacházelo tržiště se smolou. Prvním osídlením bylo staré slovanské hradiště na vrchu dodnes zvaném Hradiště. Pravděpodobně ve 14.století byla postavena gotická tvrz, která byla mnohem později přestavěna na barokní zámek. K zámku náležel i vlastní pivovar s chmelnicí. Nejvýznačněší památkou v okolí je však Kostel sv.Jana Křtitele a Panny Marie Karmenské na Makové hoře.

Celková délka této stezky, fyzicky nenáročné, je 6,5km. Její součástí je výstup na Makovou horu. Na celé délce trasy je pro turisty připraveno 7 zastavení, na kterých se mohou seznámit s důležitými historickými památkami a přírodními krásami okolí. Najdete tady inormace o obci Smolotely, informace o geologickém a botanickém vývoji oblasti, o sakrálních památkách v okolí, o ochraně přírody a důlní činnosti v krajině. Zastavení mají tyto názvy: ,Smolotelská náves,  20. století ve Smolotelech, Důlní činnost ve Smolotelech, Maková hora, Vývoj krajiny v okolí Smolotel, Mlýnská soustava na Líšnickém potoce a  Dráha.

 Stezka začíná a také končí ve Smolotelech a pohodlnou chůzí vám zabere  přibližně 2 hodiny. 

Smolotely

Smolotely, Smolotely, 262 63

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load