Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Kolem Petrova k Třeštiboku a Dáblově hoře

Obec Petrov se nachází v okrese Praha-západ, kraj Středočeský, asi 25 km jižně od a 4 km západně od města Jílové u Prahy. Okolí obce nabízí zajímavé možnosti k výletům a procházkám.

Chcete-li si udělat hezký výlet nedaleko od Prahy vydejte se prozkoumat okolí obce Petrov. Můžete si vyjít na skalní vyhlídku Třeštibok mezi Petrovem a Jílovém u Prahy, projít se k přírodní památce Medník v údolí Sázavy a na zpáteční cestě se zastavit na Ďáblově hoře kde se nalézá údajný geometrický střed Čech. 

Trasa okruhu je nenáročná, měří zhruba 6, 5km. Začíná a končí v obci Petrov kam se snadno dopravíte Posázavským Pacifikem nebo autem. Z vesnice nás vyvede žlutá turistická značka. Po necelém kilometru kopírování silnice na Jílové odbočíme doleva a ocitneme se v lůnu pastvin kde se prohánějí stáda koní nebo pasou stáda krav. Polní cestou pak pokračujeme lesem k přírodní památce Třeštibok. Čeká nás první vyhlídka s informační tabulí nazvaná Hadí neboť lokalita je známá výskytem hadů, kteří se zde vyhřívají za slunečních dnů a ve skalách mají svá hnízda. Před námi se otevře krásný výhled do Sázavského údolí nebo na protější břeh do přírodního parku Medník. O sto metrů dále je další vyhlídka nazvaná Třeštibok, podle vorů jež se dole třeštily o skály.  I odtud je hezký rozhled na malebné panorama krajiny, na protější sklanaté břehy mezi řekami Sázavou a Vltavou nebo až na vyčnívající hřebeny Brd na jihozápadě.

Z Třeštiboku se jde dále lesní cestou. Místní potok Bohumila je domovem mloků, které lze i dnes ve vodě hojně spatřit. V minulosti stávala poblíž stejnojmenná hornická osada Bohumila a těžilo se tu zlato. Dále už nás vede červená turistická značka poli kolem obce Obora k rozcestníku Nad Oborou. Odtud přecházíme z červené na zeleně značenou trasu zpět do Petrova. Severně od Petrova se nachází další turistická zajímavost - zalesněný kopec Ďábel na jehož vrcholu je údajně přesný geometrický střed Čech. Z vrcholu je to přesně 105km k hranici Čech a Moravy, ale i k hranicím sousedních cizích států Polska, Rakouska a Německa.


Petrov

Petrov, Petrov, 252 81

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load