Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Naučná stezka Lipanská mohyla

Naučná stezka prochází obcemi Vitice a Lipany a dále přes Lipskou horu v okrese Kolín. V neděli 30.5. května 1434 se tady odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev českých dějin z období husitských válek.

Bitva u Lipan, kterou vedla husitská vojska proti katolické alianci, skončila porážkou husitů a smrtí jejich vojevůdce Prokopa Holého. Na památku bitvy, ač prohrané jež předznamenala konec husitského odboje proti katolické církvi v Čechách, stojí dnes na místě mohyla Prokopa Holého. Byla slavnostně odhalena místními  vlastenci 11.9.1881.   

Naučná stezka vznikla v roce 2012 z iniciativy občanského sdružení Czech Countryside. Je zaměřena na významnou epochu  husitského odboje proti katolické církvi v dějinách českých zemí, na popis a rekonstrukci bitvy, ale také na přírodu a současnost obce Vitice a její pamětihodnosti.

Má zelenobílé značení, je dlouhá asi 2,5 km a nenáročná, zvládnout se dá i s kočárkem. Jsou na ní tři odpočinkové altány. Vychází se z Vitic kolem kostela Šimona a Judy ke škole, pak polní kamenitou cestou k mohyle a od ní po asfaltové cestě do Lipan.  Na stezce najdete celkem 8 zastavení s informačními panely, které se nazývají  : Seznámení s obcí Vitice - Kostel sv. Šimona a Judy - Historie obce Vitice - Příroda Vitic I. - Příroda Vitic II. - Bitva u Lipan I. - Bitva u Lipan II. - Husitství.


Vitice

Lipanská mohyla, Vitice-Lipany, 281 63

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load