Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Zámecký park Benátky nad Jizerou

Související záznamy

Na kole z Neratovic do Benátek nad Jizerou

Na vysokém návrší nad řekou je rozloženo malebné historické centrum Benátek nad Jizerou. Dominuje mu renesančně-barokní zámek, který stojí na místě bývalého cyriackého kláštera. Jeho posledním pozůstatkem je sousední kostel Narození Panny Marie ze 14. století s barokní věží. Zámecké prostory dnes využívá městský úřad a sídlí zde také dvě muzea. Jedno z nich bude určitě lákadlem pro děti – najdou zde největší sbírku historických hraček u nás a výstavu věnovanou stavebnici Merkur. Městské muzeum zase uvítá zájemce o historii; kromě jiného připomíná zdejší působení Tychona Braha. Slavný dánský astronom měl na zámku observatoř, kterou mu nechal zřídit císař Rudolf II., a prováděl zde různá měření a pozorování. Na konci 16. století tu chtěl vybudovat hvězdárnu, ale dílo se nezdařilo. Benátky se jí dočkaly až v roce 1980, kdy vyrostla nad svahem v Mělnické ulici.

Cyklovýlet z Čelákovic na zámek Stránov až do Mladé Boleslavi

Do hlubokého údolí Strenického potoka, pravobřežního přítoku Jizery, shlíží z vysokého skalnatého ostrohu pohádkový zámek Stránov. Jeho předchůdcem byl již od 15. století gotický hrad, který byl za vlastnictví rodu Slavatů přestavěn na renesanční zámek. Jeho novorenesanční podobu, kterou můžete obdivovat, vytvořil v letech 1890–1894 slavný architekt Josef Schulz, mj. autor Národního muzea v Praze. Pro současnost je také důležité, že v roce 1917 se majitelem zámku stal ředitel Škodových závodů Josef Šimonek, který byl za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do baronského stavu. Zámek byl v restitucích vrácen jeho potomkům, kteří jej postupně obnovují. Stejně tak se starají na Kokořínsku o zámek v Lobči a o hrad Houska. Stránovu se k jeho tajuplné atmosféře postupně vrací i romantický nádech, který sem již ve dvacátých letech minulého století poprvé přilákal filmaře.

Cyklovýlet po naučné cyklostezce císaře Rudolfa II.

Okružní trasa této zajímavé stezky má 17 zastavení a turistům přibližuje postavu císaře Rudolfa II. coby milovníka přírody, zahrad, lesů a lovů.
Benátky nad Jizerou

Zámek 49, Benátky nad Jizerou, 294 71

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load