Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Z Benešova přes Konopiště krajinou blanických rytířů do Vlašimi

Kdo se rozhodne podniknout výlet na Benešovsko, obvykle zamíří na návštěvu někdejšího habsburského zámku Konopiště. Samotné město Benešov zůstává trochu stranou, což je škoda, protože se může pochlubit mnoha zajímavostmi. V ulici Na Karlově uvidíte torzo gotického kláštera minoritů v podobě dvou vysokých oken se zalomeným obloukem. Přehlídku architektonických slohů můžete zhlédnout na ústředním Masarykově náměstí. Nachází se tu barokní piaristická kolej z počátku 18. století, měšťanské domy z 19. a 20. století nebo radnice, jejíž moderní vzhled je dílem Josefa Pleskota z devadesátých let. Vedle na Malém náměstí sídlí v krásném secesním domě Muzeum umění a designu, které představuje díla českého umění 20. století, a Muzeum Podblanicka s expozicemi o historii oblasti. Při projížďce po městě uvidíte ještě celou řadu dalších krásných staveb, můžete se projít po židovském hřbitově nebo v horkém dni zavítat na koupaliště.

Výlet začíná ve Vlašimi, kde se při dostatku času můžete podívat do zámku, v němž dnes působí Muzeum Podblanicka. Renesanční sídlo upravili Auerspergové v 19. století novogoticky a romantickou podobu na sebe vzalo i několik staveb v krásném parku, jako Čínský pavilon nebo Starý hrad. Pozornost zasluhuje také novogotická Vlašimská brána z roku 1846 před zámkem.

Vydejte se jižním směrem s cyklotrasou č. 101 kolem hvězdárny a přes les do Kondrace. Ve vsi se nachází ojedinělé Farní muzeum, které představuje život venkovského duchovenstva na přelomu 19. a 20. století. Po silnici obkroužíte bájný Velký Blaník a další zastávkou budou Louňovice pod Blaníkem. Kromě zajímavého včelařského muzea tu můžete navštívit barokně upravený zámek. Má obdélníkový půdorys s nárožními věžemi, dvůr s arkádami a uvnitř nabízí expozice o městysu a Blaníku.

Dál vás povede značení cyklotrasy č. 112 do Libouně s muzeem věnovaným historii zdejšího zlatého dolu a do Jankova. Na vršku nad obcí se 6. března 1645 odehrála krvavá bitva třicetileté války, v níž švédské vojsko generála Torstenssona porazilo Rakušany. Trasa č. 0093 pak prochází zvlněnou, takřka podhorskou krajinou přírodního parku mezi vrchy Džbány (688 m) a Žebrák (575 m). Z Bystřice se přidržte cyklotrasy č. 0076, která vás podél rybníků na Konopišťském potoce nasměruje k zámku Konopiště. Ten za svou pohádkovou podobu vděčí následníku rakousko-uherského trůnu, arcivévodovi Františku Ferdinandu d'Este, který jej dal na přelomu 19. a 20. století přestavět v novogotickém stylu. Můžete si prohlédnout nádherné reprezentační prostory i soukromé pokoje, které arcivévoda obýval se svou ženou Žofií a třemi dětmi až do osudného atentátu v Sarajevu v létě 1914. Vyhlášenou se stala také arcivévodova sbírka zbraní a loveckých trofejí. Do Benešova se dostanete nádherným zámeckým parkem.


Benešov

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load