Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Pěšky na zámek Lobeč kokořínskou krajinou

Původně gotický hrad krále Přemysla Otakara II. je perlou Kokořínska. Na konci 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a obě období se v jeho architektuře krásně prolínají. Má čtyřúhelníkový půdorys a vnitřní nádvoří se sgrafitovou výzdobou a pavlačemi. Středověký charakter si uchovala hradní kaple s cennými nástěnnými malbami. Slavná éra hradu nastala ve třicátých letech minulého století, kdy jej vlastnil senátor Josef Šimonek, majitel Škodových závodů. Po revoluci byla Houska v restituci vrácena jeho potomkům, kteří ji po rozsáhlé opravě poprvé zpřístupnili veřejnosti.

Ze železniční stanice Skramouš vás modrá značka přes pole a po silnici dovede do Lobče. Vesnice v posledních letech významně ožila. Už zde není pouze jediná atrakce v podobě Muzea Eduarda Štorcha, které představuje dílo slavného spisovatele o životě lidí v pravěku. Na obec shlíží barokní zámek Šimonků, tedy stejných majitelů, jako má Houska. Dnes slouží jako penzion se stylovým ubytováním a unikátním vinným sklepem vytesaným ve skále. Technickou raritou je zdejší parostrojní pivovar, kde se po sedmdesáti letech znovu začalo vařit pivo. Zájemci mohou komentovanou prohlídku krásně dochovaného objektu v podobě z počátku 20. století spojit s degustací lobečského piva, posilnit se v pivovarské restauraci, a dokonce se i ubytovat v unikátních pivovarských apartmánech.

Za Lobčí půjdete po modré značce lesem do Nosálova. Zdejší památkovou rezervaci tvoří několik tzv. chmelařských domů, což jsou malebná roubená stavení s kamennými branami. Za obcí sejdete ze silnice a lesem vystoupáte k rozhledně pod vrcholem Vrátenské hory (508 m). Z kryté plošiny ve výšce 25 m se nabízí skvělý výhled. Modrá značka pokračuje po lesních a polních stezkách a v závěru i po silnici až k hradu Houska.

Po prohlídce se vraťte kolem barokní kapličky Nejsvětější Trojice na rozcestí Pod Lipovým vrchem, kde se napojíte na červeně značenou Máchovu cestu. Na rozcestí Pod Drnclíkem se dejte vlevo po zelené značce, která vás provede zdejšími hlubokými lesy. V osadě Brusné se dostanete na zpevněnou cestu, překřížíte silnici a postupně vystoupáte do skalnaté oblasti. Napojíte se na naučnou Cinibulkovu stezku, která vás provede labyrintem skal nahoru dolů po krásných lesních cestách. Uvidíte třeba Prolezovačky, což jsou pískovcové dutiny spojené úzkými průlezy. Stezka se vrací do Mšena, kde vás provede i kolem nádherného koupaliště ze třicátých let minulého století ve stylu art deco.


Lobeč

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load