Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Z Kladna do Kralup přes královské město Slaný

Město Slaný se může pochlubit slavnou historií, která zde zanechala řadu dokladů. Centrum s mnoha pamětihodnými stavbami hledejte kolem Masarykova náměstí, kam se dostanete třeba Velvarskou branou z 15. století. Stojí zde honosná piaristická kolej ze 17. století, jejíž prostory dnes využívá Vlastivědné muzeum. Pozornost zasluhuje také stará radnice, gotický kostel sv. Gotharda, bývalá synagoga v maurském stylu z roku 1865 a trochu dál dodnes funkční klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. Po městě se můžete rozhlédnout ze Slánské hory, která představuje pozůstatek nejjižnějšího vulkánu Českého středohoří. Pod horou bývalo již od pozdní doby kamenné hradiště. Prohlídka Slaného má jednu, vlastně hned dvě nesporné výhody – případnou únavu můžete zahnat v některém z místních pivovarů. Jeden se nachází poblíž nádraží a druhý sídlí v centru v Modletickém domě s renesanční fasádou.

Výlet začíná u vlakového nádraží v Kralupech nad Vltavou. Zajeďte se podívat k Vltavě na unikátní most T. G. Masaryka, který byl postaven v letech 1926–1928 ve strohém konstruktivistickém stylu podle návrhu architekta Jiřího Krohy. Na Palackého náměstí se tyčí novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava s věží vysokou 63 metrů, o kousek dál v ulici S. K. Neumanna zase uvidíte bývalou synagogu z roku 1873. Mnoho informací o městě a jeho okolí nabízejí ve zdejším muzeu, kde mají i síň věnovanou spisovateli Jaroslavu Seifertovi. Z Kralup pocházela maminka slavného nositele Nobelovy ceny, který je pohřben na místním hřbitově.

Od muzea pokračujte po cyklotrase č. 202, která vás povede přes vesničky podél Knovízského potoka a dál přes Žižice a mezi sady až do někdejšího královského města Slaný. Pokud v horkém letním dni nebudete mít příliš náladu na památky, doporučujeme návštěvu zdejšího koupaliště (ul. U Plovárny). Nedaleko vede silnice č. 118 na Smečno. Uvidíte zde malebný renesanční zámek s mohutnou věží a Vojenský skanzen, který má zázemí ve dvou objektech předválečného opevnění. Pokračujte jižním směrem se žlutou turistickou značkou, s níž zvolna vystoupáte lesem na silnici a dáte se vlevo. Pojedete kolem bývalého dolu Schoeller, kde byl v roce 2002 vytěžen poslední vozík černého uhlí na celém Kladensku. Po chvíli odbočte se zelenou značkou doleva. Přijedete do míst raně středověkého přemyslovského hradiště Libušín, spojovaného se životem slavné kněžny-věštkyně. Na bývalé akropoli stojí kostel sv. Jiří ze 13. století.

Opatrně sjeďte se zelenou značkou na druhou stranu kopce. Po silnici a s cyklotrasou č. 0017 se dostanete do Kladna.


Slaný

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load