Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Na kole Sedlčanskem

Malebné Sedlčansko nabízí nenáročné cyklotoulky krásnou krajinou kousek od Prahy.

Kdo se vydá na kole po Sedlčansku najde tu přírodní scenérie plné kopců, rybníků, polí, luk a lesů, které nejsou zatím narušeny velkou průmyslovou zástavbou. Rozmanitá krajina Sedlčanska vás zavede jak za historickými památkami tak za krásnými vyhlídkami. Přirozeným centrem je město Sedlčany jehož historické kořeny sahají až do 13.století. 

Trasa Sedlčanskem vede převážně po silnicích 3. a 4. kategorie, kde téměř nepotkáte auta. Délka trasy je 30km a dá se ujet na 3 hodiny, stoupání terénem do výšky 573 m při celkem snadné náročnosti. Na asfaltové a lesní cesty, kterými budete projíždět, jsou vhodné jsou všechny druhy kol, horské i trekingové a můžete s sebou vzít i děti. 

Cesta začíná v Sedlčanech a pokračuje severovýchodním směrem přes Vítěž a Hradištko. Za poslední Hradišťskou chalupou necháte za sebou pomník americkým letcům sestřeleným tady na konci války. Dále se pokračuje po žlutě značené  Stezce lesního muže, která vás přivede k hlavním zdejším zajímavostem jako pohanské obřadní místo Soudný kámen nebo Hadí studánka. Odtud se jede dál až do Prosenické Lhoty k rozhledně na vrchu Drahoušek, kterou nemůžete minout. S výškou 50 m je vidět už z dálky. 

Dále se vydejte k Radíči kde kdysi stávala starodávná tvrz a později barokní zámek. Nedaleko od zámku ve vesnici Nalžovice (Chlum) se můžete zastavit na občerstvení v příjemné hospůdce U Vondráčků. Pak se popojeďte k rybníku Musík, který je dodnes svědkem rybníkářské éry Jakuba Krčína. Poté stále po červené a dostanete se ke skalnatému návrší u Příčov na němž se tyčí ruiny větrného mlýna holandského typu. Svojí velikostí je jednou z největším staveb tohoto druhu v Evropě. O jeho historii nic přesného nevíme, ale traduje se, že jeho stavitelem mohl být i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan nebo Lobkowiczové. Tento unikátní objekt je volně přístupný a stojí za návštěvu už jen kvůli hezkým fotografiím.

Nyní jste na konci svého cyklovýletu. Od větrného mlýna, někdy nazývaného Větrák jsou už vidět Sedlčany, konec vaší cesty.

Sedlčany

Sedlčany, Sedlčany, 264 01

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load