Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Hvězdárna Ondřejov

Ondřejovská hvězdárna je hlavní observatoří Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Nachází se 35km jihovýchodně od Prahy v okrese Praha-východ.

Hvězdárna stojí v nadmořské výšce 500 m. V observatoři je instalován  dvoumetrový zrcadlový dalekohled, který je svého druhu největší v České republice.

Za počátky založení hvězdárny je považován rok 1898 kdy český amatérský astronom Josef Jan Frič zakoupil u Ondřejova pozemek na vrchu Manda pro stavbu své soukromé observatoře.  Vlastní S výstavbou observatoře se začalo až v roce 1905. Nejprve byla postavena centrální budova (Fričův dům), po které následovaly zahradníkův domek, studovna a celkem čtyři pozorovací domky, po dvou na každé straně centrální plošiny.[2] Secesní budovy a kupole navrhl architekt Josef Fanta.

Frič hvězdárnu darovalčeskoslovenskému státudne28. října1928u příležitosti desátého výročí nezávislosti. Observatoř byla spravovánaUniverzitou Karlovouaž do vznikuČeskoslovenské akademie vědv roce 1953. Ta ji od té doby provozuje jako součást svého astronomického ústavu ve spolupráci s dalšími českými observatořemi.

Roku 1967 byl na observatoři instalovándvoumetrový zrcadlový dalekohled, nyní nazývanýPerkůvdalekohled. V té době byl 7. největším dalekohledem na světě; dosud je největším dalekohledem v Česku.


 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load