Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Cestou husitských hejtmanů

Naučná stezka po stopách husitských hejtmanů na Kutnohorsku začíná v obci Chlístovice asi 10 km jihozápadně od Kutné Hory.

Stezka vznikla v roce 2013. Její okružní trasa vychází z Chlístovic a míří ke zřícenině hradu Sion, který byl sídlem husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Právě tady byl Jan Roháč z Dubé po dobytí hradu zajat pravděpodobně zradou svého mladšího příbuzného Hynce Ptáčka. Návštěvníci se seznámí s jeho životem a dějinnou etapou, ve které žil, seznámí se také s původní podobou hradu a taktikou obléhání a dobývání středověkých pevností. Od hradu jde stezka dále k osadě Maxovna a do Malešova. U Malešova se 7.7. 1424 odehrála významná bitva naší historie kdy oddíly východočeského husitského svazu pod velením slepého hejtmana Jana Žižky z Trocnova porazily vojsko svatohavelské koalice, jehož členy byli zbohatlí příslušníci pražského svazu a vojáci katolického landfrýdu.  Zajímavostí Malešova je stará tvrz a v okolí soustava mlýnů na řece Vrchlici. Zpáteční cesta vede přes obec Polánka a údolím Vrchlice zpět do Chlístovic.

Celková délka stezky je 12 km a najdete na ní 15 zastávek s názvy:  Chlístovice - Chlístovice – Kostel sv. Ondřeje - Jan Roháč z Dubé - Sion – Dějiny hradu -a archeologický výzkum - Reliéf Jana Roháče z Dubé a oslavy v roce 1937 - Sion – Dobývání hradu – prakoviště - Maxovna - Bitva u Malešova 7. červen 1424 - Mlýny na Vrchlici - Malešov – dějiny městyse a panství - Malešov – Kostel sv. Václava - Malešov – Tvrz - Malešov – Židé v Malešově - Polánka a Roztěž - Jak válčili husité?   

Stezka je vedena lesními a polními cestami a místy i po silnici. Terén je poměrně členitý a proto je zapotřebí pozorně sledovat zelenobílé značení a odbočky. Trasa není doporučována pro rodiny s malými dětmi v kočárcích, určitě nepatří k bezbariérovým naučným stezkám. 

Chlístovice

Chlístovice

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load