Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Z Mělníka do Hořína podél Vltavy

V letech 1902–1905 byl mezi Vraňany a Hořínem postaven plavební kanál dlouhý asi 10 km, který se odkláněl od toku Vltavy, aby se lodě mohly pohodlně vyhnout soutoku s Labem. Přes průplav se klene osm mostů, ale nejpozoruhodnější stavbou je zdymadlo v Hoříně. Technická památka z roku 1905 sestává ze dvou plavebních komor a překonává spád 8,5 metru. Jejím autorem byl významný architekt František Sander, který na Labi a na Vltavě projektoval spoustu staveb – vodní elektrárny, zdymadla, jezy, navigace i říční mosty a lávky. Jeho díla se vždy vyznačovala netradičním pojetím a svými tvary připomínala různé lodě, majáky, přístavy či jiné vodní motivy. Používal také romantické kamenné konstrukce, ornamentální a barevnou výzdobu. To vše v Hoříně uvidíte.


Z nádraží v Mělníku se vydejte se žlutou turistickou značkou. Projdete parkem Na Podolí a zahnete vlevo do Vodárenské ulice s červenou značkou. Do historického centra na návrší vysoko nad řekou vstoupíte pozdně gotickou Pražskou branou. Patří do soustavy středověkého opevnění města, z níž se zejména v severní části zachovala hlavní hradba, parkánová zeď a hláska. Malebné náměstí Míru s honosnými měšťanskými domy hostilo již mnoho filmových štábů. Lákadlem je tu i možnost navštívit systém středověkých podzemních chodeb, které sloužily jako sklady a sklepy. K vidění je také studna hluboká 54 metrů.

Červená značka vás dovede k renesančnímu zámku Lobkowiczů, kde si kromě interiérů můžete prohlédnout i barokní obrazárnu a klenuté vinné sklepy. V nich ochutnejte místní vína z vinohradu přímo pod zámkem. Hned vedle stojí monumentální kostel sv. Petra a Pavla v gotické podobě z konce 15. století, s třetí největší kostnicí v České republice. Z ochozu jeho věže, který se nachází ve výšce 37 metrů, uvidíte celý Mělník a širé polabské okolí.

Žlutá značka vás pod novogotickou vilou Karola z roku 1876 vyvede parkem Na Aušperku a přes most Josefa Straky do Hořínského parku. Patří k rokokovému zámku, ale na rozdíl od šlechtického sídla je volně přístupný veřejnosti. Nacházejí se tu cenné druhy dřevin a záhony léčivých bylin. Před zámkem v Hoříně uvidíte barokní zámecký mlýn, který se ale již rozpadá, a v malé vsi zaujme i romantická hrobka Lobkowiczů, kterou tvoří kaple a přilehlé pohřebiště. Odtud je to jen kousek k Sanderovu zdymadlu. Dál pokračujte po neznačené stezce podél levého břehu kanálu, po silnici vlevo do Vrbna a po naučné stezce do Zelčína. Zde mají na farmě minizoo se spoustou druhů domácích zvířat a ve venkovních ohradách se prohánějí fjordští koně. Můžete sem vstoupit zdarma a zvířátka krmit i hladit. Až odtud dostanete děti, vydejte se po panelové cestě k Vltavě a proti jejímu toku zamiřte do Lužce nad Vltavou.


Hořín

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load