Vyhledávání

Sledujte nás online
Do you speak?

Pěší výlet na zámek Loučeň

Málokterá rodina s dětmi ještě nebyla v Loučeni. Láká je sem romantický areál zámku, jemuž dal na začátku 18. století architekt František Maxmilián Kaňka barokní podobu. Zámecký park v anglickém stylu se postupně proměnil v ojedinělé Labyrintárium, kde se zejména děti zabaví na hodně dlouhou dobu. Zahrnuje celkem dvanáct zahradních labyrintů a bludišť s jednou klikatou cestou s mnoha rozcestími. Jsou vytvořeny pokaždé jiným způsobem, jednou je vyznačují keře tisu či buxusu, jindy kámen, pískovec, palisády nebo dlažba. Bludiště a labyrinty propojuje naučná stezka s obsáhlými informacemi o historických kořenech a současnosti této zábavy. V parku uvidíte také drobné stavby, jako hrázděný Domeček knížete Alexandra či oranžerii, a mnoho vzácných dřevin včetně liliovníku tulipánokvětého.

Pokud přijedete v horkém letním dni, můžete z vlakové zastávky ve Všejanech nejprve zamířit po silničce vpravo na zdejší malé koupaliště a osvěžit se. Jinak vede červená značka rovně po cestě a dál po stezce dlouhou dobu lesem. Chvíli půjdete s cyklotrasou, z níž odbočíte vlevo a po pár metrech si můžete kousek zajít k Jívovému rybníku. Na jeho hrázi stojí hotel s restaurací. Značka pokračuje lesem až do Loučeně. Ve zdejším zámeckém areálu strávíte jistě spoustu času. Pokud vás zajímá i historie, můžete absolvovat prohlídku šlechtického sídla. Představí vám svět Thurn-Taxisů, kteří zámek obývali před sto lety, a vašimi průvodci budou právě oživlí členové této knížecí rodiny.

Z městysu se vydejte severním směrem po značkách naučné stezky Loučeň. Prochází bývalou oborou, převážně po lesních písčitých stezkách. Nejprve vás přivede k Loučeňské myslivně. Kdysi tu měl kníže Thurn-Taxis hřebčinec a stáje pro své dostihové koně a teprve později začal romantický objekt sloužit jako správa revíru. Znovu se přidá červená značka a po chvíli minete pomník padlých vojáků z konce 18. století v podobě vojenské helmy na sloupu. O kus dál stojí pískovcový pomník někdejšího majitele loučeňského panství knížete Fürstenberga v životní velikosti. Červeně značená cesta vede rovně lesem a oborou, kam rád chodíval Bedřich Smetana, přímo do Jabkenic. Slavný hudební skladatel zde v myslivně strávil poslední roky svého života a zkomponoval a dokončil zde řadu významných děl, jako třeba opery Hubička a Tajemství nebo cyklus Má vlast. Nyní tu můžete navštívit Mistrův památník. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salonu, zařízené zčásti i původním nábytkem.


Loučeň

 

Kudy k nám?

Kontakt

Vedoucí střediska Vrchbělá
Petra Marešová 
Mobil: 603 893 213
E-mail: petra.maresova@sccr.cz

Správce areálu Vrchbělá
Tomáš Tomaštík 
Mobil: 725 382 266 
E-mail: tomas.tomastik@sccr.cz

 
load